Manglende corona-kompensation har skabt fornyet politisk interesse

Selveje Danmark har sammen med Dansk Erhverv lavet en medlemsundersøgelse, der viser, at 50 % af vores medlemmer har modtaget nul kroner i kompensation for deres corona relaterede merudgifter. 25 % af vores medlemmer har fået afslag og/eller oplevet, at kommunen afviste dialog om kompensation. Det på trods af, at kommunerne i alt har fået 3,6 milliarder kroner netop til at dække alle velfærdsbuds merudgifter – kommunale, selvejende og private.

Det bragte Jyllandsposten to historier om den 29. marts. De kan af abonnenter læses ved at klikke nedenfor

Historierne har resulteret i, at folketingspolitikere fra både Venstre, Dansk Folkeparti og Konservative har stillet spørgsmål til Finansministeren om dette. Se spørgsmålene ved at klikke nedenfor 

Læs Selveje Danmarks debatindlæg - klik her